ПОСТУП У ЛЬВОВІ
СТОРІНКА 2
№ 24 (468), середа
9 лютого 2000 року
КІЛЬКА СЛІВ

БЕЗРОБІТТЯ. Якщо донедавна Львівщина утримувала першість щодо питомої ваги “зайвих людей”, то тепер ми лише четверті. Про це повідомила начальник управління праці та зайнятості населення Львівської облдержадміністрації Галина Хомиця. За її словами, рівень безробіття може бути набагато нижчим за цифровими складниками, якщо не зараховувати до безробітних ґастарбайтерів, які вирушають на заробітки на Захід або до Росії (або більшим, якщо враховувати приховане безробіття – додамо від себе). Майже третина мешканців області – 34017 осіб, які ніде не працюють, – молодь до 28 років.

ТЕЛЕФОНІЗАЦІЯ. Другу чергу 93-ї телефонної станції планують ‘’запустити’’ у другому кварталі поточного року. Про це повідомила інформаційна аґенція “Львівські новини” з посиланням на слова директора ‘’Львівтелекому’’ Степана Дембіцького. Телефони встановлюватимуть абонентам на умовах придбання облігацій, які погашатимуть протягом п’яти років. Облігацію абонент зможе придбати за 830 гривень, а встановлення телефону коштуватиме ще 200 гривень. Друга черга 93-ї телефонної станції охопить тисячу абонентів мікрорайону Рясне-1, п’ятсот – Рясне-2 і три тисячі п’ятсот мешканців району вул. Промислової та прилеглих до неї вулиць. Для запуску телефонної лінії залучатимуть кошти від фізичних та юридичних осіб, а встановлюватимуть їх черговикам та всім охочим.

ЖАХЛИВА ДЕМОГРАФІЯ. Директор департаменту гуманітарної та соціальної політики Геннадій Стасюк повідомив, що “у січні загрозлива демографічна ситуація у місті сягла свого апогею”. За його словами, цього місяця померло 867 львів’ян (лише за два останні тижні січня померло майже чотириста осіб), народилося ж удвічі менше – всього 402 немовлят. Утім, Стасюк випустив з уваги, що якраз за дев‘ять місяців до січня тривав Великий піст.

СТРАЖДАННЯ КОМУНАЛЬНИКІВ. Львівські комунальні підприємства потерпають через незбалансованість у тарифній політиці. Як пояснив директор ‘’Львівтеплоенерго’’ Ігор Марчак, окрім постійного тиску з Києва щодо проплати за газ, вартість якого, до речі, зросте до $ 80 за тисячу кубометрів, теплоенергетичні підприємства мають дебіторську заборгованість у розмірі близько 100 мільйонів гривень. Як повідомив директор департаменту міського інженерного господарства Володимир Шелевій, міське комунальне підприємство ‘’Львівводоканал’’ має дебіторську заборгованість 50 мільйонів гривень, а кредиторську – понад 56 мільйонів.

КРИМІНАЛ. У Франківський райвідділ міліції міста Львова звернувся помічник голови парламентського комітету Ради з питань паливно-енергетичного комплексу. 53-річний мешканець Києва повідомив, що на якийсь час залишив у районі вулиці Костелівка свій автомобіль “Ауді”, в якому перебувала його 26-річна знайома. Але так сталося, що, допоки його не було в автомобілі, на супутницю напали невідомі. Вони почали погрожувати жінці фізичною розправою і змусили її вийти з автомобіля. Як з’ясувалося пізніше, разом з автомобілем господар позбувся і значної суми вільноконвертованої валюти.  Допоки ні автомобіля, ні нападників не знайдено.



Дубль-голова – хіба це проблема?

Тетяна НАГОРНА

ОБЛРАДА

Учора, жодним чином не зважаючи на скандування пікетників попід вікнами обласної ради, народні обранці успішно провели перше засідання 12-ї сесії ЛОР. Депутати, як повелося, винісши на порядок денний більше 30 питань, до кінця робочого дня встигли розглянути лише декілька.

Вдалося ж депутатам заслухати звіт свого голови Степана Сенчука й належним чином оцінити його, а заодно і власну роботу з червня минулого по січень цього року. Необтяжений зайвими цифрами, звіт обласного голови, треба сказати, все-таки спровокував у сесійному залі певну дискусію – щоправда, точилася вона не стільки навколо роботи Сенчука як такої, скільки навколо самого факту обіймання вищезгаданим службовцем конституційно несумісних посад.

Найпершим, ще перед початком процесу звітування, запропонував поставити крапку в питанні “незаконного суміщення посад” Степаном Сенчуком вічний облрадівський опозиціонер, депутат від Дрогобича Михайло Ваврин. Згодом його підтримали депутати Любомир Крайник та Костянтин Іваночко. Крайник також звернув увагу своїх колег на те, що, по-перше, якось воно негарно давати самим оцінку своєї роботи (заслухавши доповідь голови, сесія, згідно з проектом рішення, мала визнати задовільною чи незадовільною роботу ради загалом), а по-друге – що Львівська обласна рада потроху втратила свій політичний імідж і реальний вплив на ситуацію. Перше зауваження було прийнято до уваги, а друге викликало справжній шквал емоцій зазвичай спокійного і виваженого (принаймні у сесійному залі) Георгія Кірпи. Останній, присоромивши рухівця Крайника, сказав, що якщо Львівщина і загубила політичний імідж, то лише завдяки Народному Рухові України, і сталося це не вчора, а ще у часи другої каденції. “Ви вже забули, яке було ставлення до області за часи минулого керівництва. Наші чиновники їздили до Києва, а їх там навіть у кабінети не пускали. Зараз ситуація кардинально інша – ось що значить особистість, – щиро обурювався невдячністю депутатів Кірпа. – Ви плутаєте дві речі: ми не слухаємо справу про сумісництво, а оцінюємо роботу ради і її голови. А я вам скажу, що якщо людина має совість, то їй і звітуватися не треба – всі і так бачать, як вона працює. Тож ми мусимо визнати роботу Степана Романовича задовільною”.

Сказано – зроблено: тяжку працю Степана Сенчука яко голови обласної ради справді визнали задовільною, а оцінка його як голови ЛОДА проводитиметься згодом. “Може, в моїй роботі і є якісь недоліки (я, зрештою, про них і сам знаю), але не можна не брати до уваги того реального покращання справ області, що останнім часом відбулось. Цифри – вперта річ:  вперше за останні роки маємо 4,5% приросту виробництва. Що ж стосується мого сумісництва, то хіба це проблема? Ви – депутати, винесіть це питання на порядок денний – і я його вирішу. Зважте лишень на те, через що ми не маємо тієї війни і протистояння між радою і адміністрацією, які є в інших областях”, – фахово завершив дебати пан подвійний голова.



Вже й литовців буде кому захищати

Ольга ЯЦЕНКО

КОНСУЛЬСТВО

Незабаром наше місто стане багатшим на ще одне консульство. Вже 11 лютого цього року відбудеться урочисте відкриття Почесного консульства Республіки Литва у Львові.

Мешканцям нашого міста вже відомо, що 9 серпня 1999 року у Львові був офіційно призначений Почесним консулом Литви Віталій Антонов. Тепер же діяльність дипломатичного представництва прибалтійської республіки дещо розшириться. Планується, що на відкритті консуляту буде присутній Посол Республіки Литва в Україні Вітаутас Плечкайтіс. А також очікується приїзд представників Міністерства закордонних справ Республіки Литва.

Як повідомила “Поступ” відповідальний секретар Почесного консульства Литви пані Беатріче Белявців, “у нашій області офіційно зареєстровано 400 сімей, які називають себе литовськими, а у Львові активно діє литовське товариство, яке налічує 80 членів”. Крім того, наше місто активно розвиває стосунки з Республікою Литва (особливо в культурно-мистецькому напрямку), в області працює кілька спільних україно-литовських підприємств, тож виникла потреба створити Почесне консульство. Головна ж ініціатива у цій справі належить безпосередньо першій особі Республіки Литва Валдасу Адамкусу. Цю пропозицію президент Литви висловив під час останнього візиту до Львова.

Зрозуміло, що однією з головних функцій Почесного консуляту є захист громадян Республіки Литва, які перебуватимуть на Львівщині. Про це повідомила Беатріче Белявців, характеризуючи майбутню діяльність Почесного консульства. Окрім того, вона зазначила: “Ми плануємо сприяти отриманню віз на виїзд до нашої країни. Звичайно, ми не будемо їх видавати, але оформлятимемо документи і пересилатимемо їх у литовське посольство до Києва”.

Ще одна сфера діяльності Почесного консульства – це налагодження культурних зв’язків між Україною і Литвою. Адже років 10-15 тому між Львовом та Вільнюсом існували дружні взаємини. І тепер першою ластівкою їх оновлення буде приїзд камерного ансамблю “Вільнюський Арсенал”, концерт якого відбудеться в органному залі. Влітку планується провести дні литовської культури в Україні. Раніше вони проводилися у Києві, цього ж року клопотаннями Почесного консульства і Благодійного фонду сприяння зв’язкам між Литвою і Україною (“ЛіУк”) заплановано вперше провести їх у Львові.



Міркін більше не директор єврейської школи

Зоряна ІЛЕНКО

ПРОТИСТОЯННЯ

Директор приватної єврейської школи Борис Міркін пішов у відставку. Ця подія стала логічним завершенням так званої “справи Елеонори Гуревич”, про яку “Поступ” уже неодноразово писав (чит. числа за 18.11, 2.12, 11.12 м. р.).

Усе почалося з того, що із приватної єврейської школи було відраховано школярку Елеонору Гуревич. Батько учениці відреагував на це скаргою у прокуратуру, в якій домагався, аби його донька продовжила навчання, яке перервала через тривалу хворобу. Прокуратура поставила перед Міркіним вимогу поновити Елеонору Гуревич у школі, але директор зігнорував цією постановою. Тоді міська прокуратура звернулася до суду із заявою про скасування відповідного наказу директора школи. Личаківський районний суд 29 грудня ухвалив поновити дівчинку на навчанні у єврейській школі. А 12 січня було прийнято додаткове рішення до негайного виконання. Згодом судові виконавці намагалися втілити рішення у життя, але нічого з того не вийшло. Тричі (18, 20 і 25 січня) адміністрація школи відмовлялася виконувати вимоги виконавчого листа від 17.01 за № 2-2913/99р.

Як повідомила заступник начальника Управління освіти міста Львова Галина Синицька, буквально вчора вона телефонувала до приватної єврейської школи. На жаль, пані Синицька змушена констатувати факт невиконання рішення суду щодо негайного поновлення Елеонори Гуревич. Самого ж директора приватної єврейської школи Бориса Міркіна за власним бажанням наказом Управління освіти від 1 лютого переведено з посади директора на посаду вчителя англійської мови.

А обласний суд і надалі займається справою Елеонори Гуревич. За словами Галини Синицької, Управління освіти міста не може з власної ініціативи поновити дитину, оскільки ця школа є приватним закладом. І, згідно зі статутом, лише засновник може вирішувати, хто навчатиметься там. Управління освіти вважає, що дитина може навчатися у цьому закладі. До цього часу рішення про поновлення Елеонори Гуревич засновником не виконується, хоча і є відповідне рішення суду. Щодо новопризначеного директора, то ще не надходило жодного подання на погодження нової кандидатури.



“Кінескоп” нарешті оцінено

Справа навколо конфлікту “ВАТ “Кінескоп” – його колишні працівники” перейшла в якісно нову фазу. Ліквідаційна комісія та працівники провели повну інвентаризацію майна, яке перебуває на балансі підприємства.

Майно оцінено у суму – 204 мільйони 519 тисяч 401 гривню. Цих грошей цілком би вистачило на те, аби, в принципі, розрахуватися з кредиторами. Утім, незалежні експерти стверджують, що реально ліквідного майна на “Кінескопі” не більше, аніж на 10 мільйонів гривень. Цього заледве вистачить на виплату заборгованої зарплати.

Найбільший шанс отримати своє після розпродажу майна підприємства мають кінескопівці-будівельники. Їхня акція протесту (піврічне проживання в наметах під Ратушею), як виявилося, справила враження на тих, хто приймає рішення у цій справі. Голова профспілки підприємства Любомира Шумелда повідомила, що Львівська облдержадміністрація хоче, щоб будівельникам, як кредиторам з числа фізичних осіб, було виплачено гроші на придбання квартир у першу чергу.

Однак самого бажання ОДА є замало. Поки що розрахунок із кредиторами не проводиться, оскільки ліквідаційна комісія подала звернення до Вищого арбітражного суду України, в якому просить роз’яснити черговість повернення боргів працівникам та кредиторам. Тож виплата заборгованості почнеться лише після проведення всіх необхідних консультацій з центром.
В. Г.



Цигарки знайшли в соснах

Нещодавно працівники Рава-Руської митниці затримали вражаючу кількість контрабандних цигарок West – майже 10 тис. блоків на суму понад 34 тисячі доларів. Їх було вилучено з вантажівки, що  перевозила соснові бруси. Як повідомила прес-служба Рава-Руської митниці, під час зважування автомобіля було виявленo різницю між кількістю вантажу, зазначеною в документах, та її фактичною вагою.

Контрабандисти не врахували й того, що на зміні буде інспектор, який донедавна працював у лісотехнічному Університеті і, глянувши на звичайну сосну, може сказати, скільки вона важить. Окрім того, підозру в нього викликала структура кругляка. Також зловмисники не мали гадки, що в розпорядженні митниці є кран, з яким митники миттєво дадуть собі раду з чималеньким вантажем.

Знявши з автомобіля тен, митники розпакували перший стос брусів, детально оглянули і виявили у них добре замасковану нішу, щільно набиту цигарками. Схованки були зроблені так професійно, що без вивантаження та повного розпакування стосів їх неможливо було виявити.

Нашим митникам не бракує інтуїції та фаховості для виявлення таких правопорушень. Слід зауважити, що впродовж останніх чотирьох місяців це вже друга невдала спроба вивезення контрабандистами такої великої партії цигарок. Щоправда, першого разу вантаж прямував до Польщі, цього ж разу – до Німеччини.
Т. К.