ПОСТУП 
 З КРАЮ
СТОРІНКА 4
№ 24 (468), середа
9 лютого 2000 року
КРАЄВИД

Місячний посадовий оклад секретаря Ради національної безпеки і оборони України (РНБОУ) встановлено у розмірі 400 грн. (близько $75), а голови Антимонопольного комітету (АМК) – 380 грн. (близько $70). Крім того, місячний оклад директора Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) встановлено у розмірі 350 грн. (близько $64). Згідно з постановою від 7 лютого, місячний оклад 1-го заступника і заступників секретаря РНБОУ встановлено у розмірі, відповідно, 370 і 360 грн., 1-го заступника і заступників голови АМК, відповідно, – 340 і 330 грн., заступника директора НІСД – 340 грн.

Учора до Києва з дводенним офіційним візитом прибув Верховний головнокомандуючий Об’єднаними збройними силами НАТО в Європі генерал Уеслі Кларк. Він зустрівся віч-на-віч з міністром оборони України Олександром Кузьмуком. Учора ж таки генерал зустрівся з першим заступником міністра закордонних справ України Євгеном Бершедою. А сьогодні Верховний головнокомандуючий зустрічається в посольстві Канади з послами країн-учасниць НАТО.

Прем’єр-міністр України Віктор Ющенко підтвердив, що ініціює призначення заступника голови Національного банку України Олександра Киреєва на посаду начальника Головного управління Державного казначейства. Нині Головне управління Державного казначейства України очолює Петро Петрашко, який є заступником міністра фінансів.

Головне управління Служби безпеки України в Криму категорично спростовує інформацію про те, що в автономію з Росії у масовому порядку прибувають групи осіб, що нібито брали участь у бойових діях на території Північного Кавказу. Працівники Служби безпеки Криму справді затримали для перевірки кілька осіб, котрі прибули в Крим з Чечні. При цьому, як підкреслили у прес-групі, йдеться про поодинокі випадки.

Екзамени в 6, 7, 8 і 10-х класах (крім випускних) загальноосвітніх шкіл Києва в поточному навчальному році не проводитимуться. Такий порядок завершення 1999-2000 навчального року в Києві встановлено наказом начальника Головного управління освіти столичної міськадміністрації Бориса Жебровського “з метою уникнути зайвого навантаження учнів через вимушену перерву в навчанні”.

За даними Українського центру грипу, поріг перевищено у 8 з 10 контрольних міст, спостерігається тенденція зниження захворюваності майже на 17% відносно колишнього рівня. Від початку цього року на території України на грип та ГРЗ захворіли 1945 тис. чоловік, з яких понад 699 тис. – діти. У Києві від початку цього року захворіло 215 тис. чоловік, з них 77 тис. – діти, повідомляє МінНС. За офіційним даними, в Україні зареєстровано 7 летальних випадків від ускладнень, викликаних грипом, у тому числі 4 дитячі.



Кінець розлуки – ще не злука

Дмитро ЯЦЕНКО

ПАРЛАМЕНТ

Учора обидва крила українського парламенту вперше з 21 грудня, коли стався поділ на “Ме” і “Бе”, зібралися у своєму законному приміщенні Верховної Ради. Радісних обіймів не було: під кінець дня понеділка ні “більшовики”, ні “меншовики” вже вкотре не змогли намацати компромісу, а відтак у вівторок зрушення з мертвої крапки парламентської кризи відбувалося з традиційними депутатськими забавами – штурханиною, свистом, гуркотом, і все це під крики “Ганьба!”, “Бандити!”, “Злодії!” і т.п. і т.д.

Як і очікувалося, переможний наступ більшості завершився блискавичним штурмом сесійної зали і захопленням командного пункту – президії. Майже вісім десятків правих парламентаріїв на чолі з Г.Суркісом та О.Волковим (за версією О.Мороза – Д.Я.) успішно впоралися з ослабленими восьмиденним голодуванням прогресивносоціалістичними депутатами і “силовим порядком” захопили зал. Після перемоги “більшовики” оплесками привітали своє (нове) керівництво Верховної Ради, якому надалі довелося працювати в умовах створюваного лівими галасу. На табло засвітився напис про реєстрацію 257 народних обранців, що досить символічно засвідчило – цього разу парламент уникнув загрози розпуску.

Після “силової” розминки без правил Верховна Рада розпочала спроби наведення ладу більш цивілізованими засобами. Краще це, знову ж таки, вдалося правим. Зокрема, депутати Олександр Бандурка (фракція НДП) і Олександр Задорожний (група  “Відродження регіонів”) запропонували позбавити членів лівих фракцій права брати участь у голосуванні на 5 днів. Лівим “зачитали їх права” і очікувані наслідки за порушення дисципліни: як крайній метод нагадали про право головуючого звернутися до Генпрокурора з проханням вжити заходів проти порушників. На це Генпрокуратура порадила звернутися до Конституційного суду, в компетенції якого вирішувати подібні питання.

Але дії правих теж не були тотально злагодженими. Перші суперечки почалися під час прийняття в першому читанні законопроекту, який вводить поняття більшості та меншості. Зокрема, представник групи “Незалежні” Сергій Головатий висловив думку, що парламентська більшість в Україні, згідно з чинним законодавством, не має права брати участь у формуванні уряду, а опозиція в країні позбавлена права контролювати Кабінет Міністрів. Громадівець Олександр Єльяшкевич зазначив, що документ не розв’яже проблем у взаєминах нерівних частин парламенту. Проте з другої спроби (вирішальну роль зіграло бажання довести лівим свою міць) законопроект здобув необхідну кількість голосів. Наступним кроком більшості вдалося і спростити процедуру прийняття рішень: до прийняття нового закону про Регламент процедурні рішення ухвалюватимуться простою більшістю від конституційного складу парламенту (226 голосів), а не 1/3 депутатів від фактичної кількості присутніх у залі.

Що ж чекає на український парламент далі? Очевидно, лівим доведеться усвідомити свою поразку і погодитися з останніми кроками більшості, і учора це таки сталося. Після коротких учорашніх переговорів у сесійних перервах фракція “Лівий центр” (представники СПУ та СелПу) погодилися взяти участь у наступному засіданні “у нормальному режимі”.



Україна заплатить за голос

Степан ЮРАС

РЕНОМЕ

Борг України перед ООН у 15 млн. USD буде виплачено, що дасть змогу відновити право голосу країни в Генеральній асамблеї ООН уже найближчим часом, повідомив у вівторок на брифінгу заступник начальника прес-служби МЗС Сергій Бороденков. За його словами, позбавлення України права голосу в Генасамблеї ООН з 1 січня зумовлене цілою низкою причин.

Головною причиною він назвав те, що через “несправедливе” рішення
Генасамблеї в 1992 році до боргу України протягом кількох років зараховували “необґрунтовано завищені розміри внесків як до регулярного бюджету ООН, так і на фінансування операцій з підтримки миру, які не відповідали реальній платоспроможності країни”. Таке рішення було прийняте, виходячи з нереального показника внутрішнього валового продукту України, який фігурував у статистиці радянських часів. Крім того,  до заборгованості України з операцій із підтримки миру було додано витрати на операції, які свого часу мали бути сплачені ще Радянським Союзом.

С.Бороденков повідомив, що з часу проголошення незалежності Україна виплатила до бюджету ООН більш як 115 млн. USD. До середини 1999 року Україна повністю погасила свою заборгованість перед регулярним бюджетом ООН. Пізніше, в грудні 1999 року, Генасамблея ООН ухвалила реструктуризувати заборгованість України з операцій із підтримки миру, яка зараз становить 121 млн. USD. Було вирішено також скоротити майже вдесятеро ставку внеску України на фінансування діяльності ООН. Ці рішення “відкривають можливість для остаточного врегулювання проблеми боргу України”, зазначив дипломат. С.Бороденков підкреслив, що в міру отримання відповідних бюджетних надходжень Україна планує виплачувати необхідні внески.

Отже, Україна знову заговорить у Генасамблеї ООН. Це тішить. Але чи не було простіше не допустити рішення про позбавлення права голосу. Адже відомо, що відновлення втраченого статусу – завжди складніший процес, аніж його збереження і підтримка.



В гостях у “бацьки”

Олег КОНИК

ТАРАСЮК

Під час візиту Бориса Тарасюка до Білорусі, який проходив учора і позавчора, головним завданням було “усунути стримуючі чинники українсько-білоруських відносин і вирішити низку економічних та прикордонних питань двосторонньої співпраці”.

Глава українського дипломатичного відомства обговорив зі своїм білоруським колегою Уралом Латиповим питання про порядок стягування ПДВ у ході експортно-імпортних операцій, реалізації в повному обсязі багатосторонньої Ашгабатської угоди про коопераційні постачання, удосконалення системи взаєморозрахунків між суб’єктами підприємницької діяльності двох країн. Сторони відзначили необхідність проведення чергового засідання Міжурядової комісії з питань торгово-економічної співпраці і аналізу виконання Міждержавної програми довгострокової економічної співпраці до 2008 року, а також домовилися посилити контроль на спільній дільниці кордону з метою боротьби з нелегальною міграцією, контрабандою і міжнародним тероризмом.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко під час зустрічі з Борисом Тарасюком цілком у своєму стилі зазначив, що між обома країнами “мають бути відносини, як між великими друзями”. Український міністр запевнив готовність Леоніда Кучми здійснити візит до Мінська для продовження діалогу. Прем’єр-міністр Білорусі Сергій Лінг також відзначив взаємоповагу та відсутність претензій між державами, але разом з тим визнав, що у відносинах між двома країнами є “певна шорсткість”. Зокрема, Сергій Лінг висловив жаль у зв’язку з тим, що обсяг товарообігу між Білоруссю і Україною скоротився в 1999 році на 32% проти попереднього періоду. Керівник білоруського уряду, крім того, підтвердив зроблене в ході московського саміту запрошення прем’єр-міністру України Віктору Ющенку відвідати з візитом Білорусь.

Того ж дня Борис Тарасюк відбув з візитом до Португалії. З цією країною у нас, дякувати Богу, “шорсткості” не зафіксовано.



УРП називає союзників

Лідер Української республіканської партії Олександр Шандрюк під час свого перебування у Львові заявив, що дострокові вибори до парламенту можливі вже в травні-червні цього року. Саме тому, підкреслив він, єдиним питанням референдуму, яке підтримає партія УРП, є питання про недовір’я до нинішнього складу Верховної Ради України. Інші питання референдуму лідер УРП трактує як “небезпечні”.

При цьому лідер УРП вважає “природними союзниками” на майбутніх парламентських виборах ті партії, які сповідують аналогічну ідеологічну платформу. Він назвав серед них Конгрес українських націоналістів, Організацію українських націоналістів, “Собор”, Християнський народний союз, Українську селянську демократичну партію.

За його твердженням, націоналістична ідеологія, якої дотримується УРП, “перестала бути монополією традиційно правих”. “У тій або іншій мірі її використали немало кандидатів на президентських виборах. Інша справа, що не всі з них робили це щиро”, – заявив О.Шандрюк.
Українським виборцям УРП запропонує ідеї “національної солідарності, складовою частиною якої є розширення України як сучасної, високотехнологічної держави”. О.Шандрюк підкреслив, що в нинішньому році УРП відзначає свій 10-літній ювілей, тому під час виборів партія збирається акцентувати увагу на тому, що “її передвиборні обіцянки ніколи не розходилися з післявиборними справами”.
С. Ю.



Екіпаж China Breeze хочуть повернути додому

Посольство України в США разом з адвокатами вивчає можливість подачі апеляції на рішення американського суду зі звинувачення трьох українських членів екіпажу судна China Breeze у незаконному перевезенні наркотиків. Передбачається також проведення переговорів з американською стороною щодо передачі засуджених для подальшого відбування терміну в Україні.

Консулу України доручено забезпечити відвідування засуджених громадян України в місцях позбавлення волі протягом всього розгляду апеляції. Консул підтримує постійний контакт з адвокатами, прокурором і відповідними установами.

Торгове судно China Breeze,  що прямувало під панамським прапором з Куби до Панами, було затримане американською владою 7 травня 1999 року в нейтральних водах з чотирма тоннами кокаїну на борту. Чотири члени екіпажу судна виявилися громадянами України.

23 листопада велике журі генерального суду південного округу штату Техас визнало капітана судна та двох його помічників винними у придбанні наркотиків з метою їх подальшого розповсюдження. Зокрема, цих громадян визнано винними в тому, що, за попередньою домовленістю з грецьким злочинним угрупованням, вони перевезли до США і європейських країн 10 т кокаїну. Четвертого члена екіпажу було виправдано й  відпущено із залу суду. 28 лютого суд повинен винести остаточне рішення. Згідно з американським законодавством, звинуваченим загрожує від 10 до 20 років позбавлення волі.
М. В.