ПОСТУП У СВІТ
СТОРІНКА 6
№ 24 (468), середа
9 лютого 2000 року
СВІТООГЛЯД

 

ЛОНДОН. Британська поліція і надалі веде переговори з викрадачами афганського літака, що приземлився в аеропорту Стенстед вночі у неділю, і на борту якого вже третю добу перебуває понад 150 осіб. Мотиви викрадення і досі залишаються нез’ясованими, а провідник урядового афганського руху Талібан Мулла Мохамед Омар заявив Бі-Бі-Сі, що уряд не отримав від викрадачів жодних вимог. Упродовж останньої години стало відомо, що викрадачі звільнили ще одного заручника.

ЛОНДОН. Прем’єр-міністр Великобританії Тоні Блер зустрівся з лідером партії Шинн Фейн – політичного крила ІРА – Джеррі Адамсом. Під час зустрічі обговорювалася нинішня криза в процесі мирного врегулювання у Північній Ірландії. Британський уряд до кінця минулого тижня хотів дізнатися від ІРА про терміни її роззброєння, у протилежному випадку знову введуть пряме правління Ольстеру з Лондона. Після зустрічі Джеррі Адамс заявив, що переговори були серйозними і потрібними. Разом з тим він сказав, що уряд поставив під загрозу виконання мирної угоди, увівши в односторонньому порядку крайній термін роззброєння. За словами Адамса, введення прямого правління з Лондона зробить вирішення проблеми роззброєння воєнізованих угруповань ще складнішим.

ВІДЕНЬ. Парламент Австрії обговорює на спеціальному засіданні міжнародні кроки щодо ізоляції країни після включення до нового уряду крайньоправої Партії свободи. Депутати мають обговорити пропозицію невеликої фракції Партії зелених щодо вотуму недовіри уряду. 14 країн Європейського Союзу заморозили двосторонні дипломатичні взаємини з Віднем, коли новий канцлер Вольфганг Шюссель підписав угоду про створення коаліції з провідником Партії свободи Йорґом Гайдером.

БРЮССЕЛЬ. Європейський Союз розглядає можливість призупинення заборони на авіасполучення із Сербією у намаганні сприяти зміцненню позицій провідників сербської опозиції. Передбачається полегшити процедуру виїзду за кордон для пересічних громадян, проте прихильникам президента Мілошевича отримати візи буде тепер складніше. До нового списку громадян, яким буде відмовлено у візах, включено близько восьмисот осіб, у тому числі керівників одинадцяти компаній, які заробляли валютні кошти для уряду.

ТОКІО. В Японії провідна опозиційна партія – Демократична партія – повідомила про угоду з іншими опозиційними угрупованнями, яка дозволить припинити бойкот парламенту, що триває вже 12 днів. Демократична партія погодилася на компроміс, запропонований спікером палати представників. Подробиці угоди поки що не відомі. Опозиція протестувала проти планів уряду скоротити кількість депутатів у парламенті.



Месіч – новий президент Хорватії

Михайло МИШКАЛО

ВИБОРИ

Учора нарешті сталося те, чого давно очікували і сподівалися наші суперники на футбольному полі – хорвати. Ера Франя Туджмана підійшла до свого логічного кінця. Після завершення другого туру президентських виборів Хорватія отримала нового, другого в історії країни, президента – 65 річного Стіпе Mecіча, юриста за професією, центриста за переконаннями, який поклявся вивести свою країну подалі від її авторитарного минулого.

Згідно з даними державної виборчої комісії, вже пораховано 99% поданих бюлетенів, Месіч набрав 56,21% голосів. Колишній дисидент часів комунізму Дражен Будіша задовольнився 43,79 %. Будіша визнав свою поразку відразу після закриття виборчих дільниць. “Я думаю, для мене настав момент, коли я можу привітати Месіча з його перемогою і побажати йому успіхів у виконанні президентських обов’язків,” – сказав він журналістам  на прощання. З перемогою нового президента привітали не тільки конкуренти. Посол США в Хорватії Вільям Монтгомері вже особисто потиснув руку “першому хорвату”.

Оскільки політична лінія, яку підтримували два кандидати, мало чим відрізнялася, то виборцям не залишалось нічого кращого, як вибирати між персоналіями і рекламною презентацією. Голосування проходило більш ніж у 7000 виборчих дільницях і 48 дипломатичних представництвах за кордоном. Участь взяло аж 61% виборців, що є значно нижчим показником порівняно з минулими виборами. Тоді, 24 січня, незадовго після смерті Туджмана, хорвати прийшли на виборчі дільниці, щоб вибрати собі керівника держави і ще більше підірвати поле впливу і влади корумпованої протуджманської правлячої еліти. 65-річний Месіч і 51-річний Будіша виявилися переможцями у цих перегонах, де взяло участь аж 9 учасників. Проте жоден з цих двох не набрав необхідної більшості для перемоги у першому колі. І тому необхідним був ще один старт для виявлення переможця між цими двома.

Нового президента чекають нелегкі часи зменшення виконавчої влади при взаємодії з новим парламентом, який повинен відновити свою роль. Президент залишить за собою ключовий вплив у питаннях зовнішньої політики, національної безпеки. Західні оглядачі привітали демократичні зміни в Хорватії. Виражаючи свою підтримку Месічу, вони сподіваються, що він покращить становище з правами людини, вільної преси і буде розвивати цивільне суспільство.



Ізраїль знеструмив Ліван

Мирослав ПЕРУН

ІНВАЗІЯ

У ніч з понеділка на вівторок за наказом прем’єр-міністра Ізраїлю Єгуда Барака було атаковано цілі на території Лівану. Внаслідок бомбардувань трьох електростанцій майже вся ліванська територія, у тому числі столиця Бейрут, опинилася у темряві. Також було завдано бомбовий удар по штабу шиїтського угруповання Хезболла у містечку Баалбек у долині Бекаа. Внаслідок цих дій поранено щонайменше 18 осіб. Ця атака виявилася найбільшою за останні 8 місяців і може підірвати близькосхідний мирний процес, зокрема сирійсько-ізраїльський діалог.

Ізраїльтяни твердять, що авіаудари було завдано у відповідь на вбивство протягом останніх десяти днів п’ятьох солдатів воєнізованим угрупованням Хезболла у захопленому Тель-Авівом Південному Лівані. Захопивши і оголосивши цю територію “зоною безпеки”, Ізраїль прагне захистити своє населення у північній частині країни. Як заявив представник ізраїльської армії, бригадний генерал Обед Бед-Амі, мета цієї акції більш політична, ніж воєнна: за дії Хезболли покарати не лише цю організацію, а й уряд Лівану. Керівництво ж Хезболли заявило, що по Ізраїлю будуть завдані удари у відповідь. Тож жителі території, що межує з Ліваном, змушені перебувати у бомбосховищах.

Ця акція може серйозно зашкодити близькосхідному мирному процесу. Раніше прем’єр Ізраїлю Єгуд Барак оголосив про наміри вивести свої війська з Південного Лівану. Навіть називалась орієнтовна дата – липень цього року. Тепер же, скоріш за все, ці наміри будуть реалізовані нескоро. До того ж, внаслідок бомбардування цивільних об’єктів у Лівані може бути зірвано й ізраїльсько-сирійський діалог. Міністр закордонних справ Сирії Фарук аль-Шараа заявив учора, що своїм нічним бомбардуванням Ізраїль “порушив усі основи” мирного врегулювання на Близькому Сході. Він також звинуватив Тель-Авів у ескалації військового конфлікту та порушенні квітневих угод 1996 р. Фарук аль-Шараа мав телефонну розмову зі своїми іранським та йорданським колегами. Представник іранського зовнішньополітичного відомства закликав усі мусульманські країни, а також міжнародне співтовариство відреагувати на “агресивні дії” Ізраїлю. Гостро відреагував на події у Лівані і Париж. Як заявила представник французького МЗС Ані Газо-Секре, бомбардування цивільних об’єктів, внаслідок якого постраждали мирні жителі багатьох районів Лівану, а кілька десятків отримали поранення, є неприйнятними.



Вбили міністра

Святослав ЦЕГОЛКО

ЮГОСЛАВІЯ

Близько сьомої години вечора Булатович вечеряв на звичному місці в ресторані футбольного клубу “Рад”. Разом з ним трапезували банкір Вук Обрадович та власник ресторану Мірко Кнежевич. Банальну атмосферу розмови прорвала автоматна черга. Як пізніше з’ясували правоохоронці, з АК-47. За остаточною версією, вбивць було двоє, стріляли вони з вікна, і досить  влучно. Усіх поранених відразу відправили до військово-медичної академії. Найлегше поранили Кнежевича, Обрадович довго не приходив до тями, але зараз його життя у безпеці. Павле Обрадович за кілька годин після замаху помер на операційному столі.

Одразу після атентату поліція оточила будівлю ресторану. Вже через кілька хвилин сербські інформагенції повідомили номер машини вбивць, однак це не допомогло розшукати злочинців. Учора заступник міністра інформації Югославії Міодраг Попович сказав, що Булатович став жертвою “терористичного нападу”. Щоправда, поки що невідомо, чийого, але офіційний Белград схильний звинувачувати усіх своїх ворогів.

За однією з версій, у вбивстві було зацікавлене чорногорське керівництво. Булатович належав до Соціалістичної партії Чорногорії, а вона останнім часом в опозиції до чинного президента цієї республіки Міло Джукановича. Кафе, в якому вбили міністра оборони Югославії, відоме тим, що тут збираються прихильні до Слободана Мілошевича  чорногорські політики. Не треба забувати і той факт, що така версія дуже на руку Белградові, який фактично заморозив будь-які відносини з Подгорицею.

За іншим припущенням, Булатовича вбили ті, хто знищив відомого польового командира Желька Ражнатовича, якого ми знаємо за прізвиськом Аркан. І це далеко не поодинокі випадки. Жодне з найгучніших вбивств – молодого полковника поліції Драгана Симика, відомого журналіста Славка Курувіша, офіцера поліції Міодрага Влаховича, – які сталися за останні місяці, не розкрито.

За іншою версією, яку висунув Міодраг Попович, міністр оборони Югославії став жертвою албанців, а саме Визвольної армії Косово, яку Белград називає не інакше як терористичною організацією. Під час прем’єрства Булатович відігравав ключову роль у придушенні албанського руху опору. Взагалі, в контексті останніх подій в Косово Белград різко збільшив кількість звинувачень супроти албанців. Минулого тижня у містечку Косовска Мітровіца, в якому сербів та албанців розділяє колючий дріт, мало не щодня відбувалися сутички. Внаслідок цього більше десятка людей загинуло і майже півсотні поранені. Незважаючи на всі версії, вбивства відомих людей у Сербії стали традицією, змінити яку закликала антимілошевицька опозиція.