ЕКОНОМІЧНИЙ  ПОСТУП
СТОРІНКА 5
№ 25 (469), четвер
10 лютого 2000 року

КРАЙ

Курс українських облігацій зовнішньої комерційної позики, номінованих у німецьких марках, за період після офіційного оголошення Україною 4 лютого умов їх обміну зріс на 15,9% (з 59,75% до 69,25% номінальної вартості), номінованих у євро – на 14,8% (з 61% до 70% номіналу). За словами учасників ринку, така динаміка зростання цін українських зовнішніх комерційних зобов’язань засвідчує позитивну оцінку інвесторами запропонованих Україною умов обміну і високу ймовірність успіху цієї операції. В цілому ж курс зовнішніх облігацій в марках і євро, включених у процедуру обміну, безперервно зростає з кінця січня. За цей період їх вартість збільшилася на 25%.
 

Процедуру узгодження газових боргів комерційних постачальників газу (трейдерів), що займалися постачанням газу в 1996-1999 роках, перед НАК “Нафтогаз України” продовжено до кінця лютого. У той же час, повідомили в НАК “Нафтогаз України”, вже цього тижня НАК передасть силовим відомствам перший список газових боржників, які не подали реальних схем погашення боргу. За словами заступника голови правління НАК Ігоря Діденка, політика головної газової компанії залишається незмінною, тож “за газ мають розраховуватися всі, незважаючи на заслуги перед країною”.
 

Кабмін запропонував учасникам ринку нафтопродуктів підписати меморандум, що передбачає взаємні зобов’язання щодо наповнення нафтопродуктами українського ринку. Як заявив прем’єр-міністр України Віктор Ющенко, найближчим часом буде знято питання “про створення рівних умов роботи на ринку нафтопродуктів для всіх учасників даного ринку”, і висловив надію, що переговори про підписання такого меморандуму закінчаться позитивно. Як раніше повідомлялося, на ринку нафтопродуктів України працює близько 3 тис. суб’єктів господарювання, серед яких велику частину становлять СП, звільнені від сплати ПДВ і митних зборів.
 

Голова державної податкової адміністрації України Микола Азаров ініціював перевірку діяльності нового керівництва ВАТ “Миколаївський глиноземний завод”. Як повідомив Азаров, 27 грудня 1999 року нове керівництво заводу уклало контракт із фірмою, зареєстрованою на Британських Віргінських островах, на продаж глинозему по ціні від 170 до 210 доларів за метричну тонну, тоді як ціна глинозему на світовому ринку становить від 240 до 270 доларів за тонну. За даними заводу, з приходом нового керівника (Михайла Столяра) ціну за тонну глинозему МГЗ встановлено в розмірі 14% вартості алюмінію на Лондонській біржі металів, що відповідає світовій практиці утворення цін на глинозем.
 

Агропромисловий комерційний банк “Україна” звернувся до Національного банку з проханням виділити 600 млн. грн. для кредитування підприємств АПК під проведення весняних польових робіт. На думку заступника голови правління банку Олексія Політухи, Нацбанк має у своєму розпорядженні кошти для кредитування галузі, оскільки, за його даними, кредитні ресурси НБУ на сьогодні становлять близько 800 млн. грн. Як раніше повідомлялося, Мінагрополітики звернулося до комерційних банків України з проханням кредитувати українських сільгоспвиробників на суму 600 млн. грн. для проведення весняних польових робіт. Потреба АПК у грошових ресурсах для проведення весняних польових робіт оцінюється у 2 млрд. грн.



Ющенко закликав податкову вийти з окопів
Щоб наповнити 80% бюджету

Тарас СМАКУЛА

РЕФОРМИ

“Зважаючи на те, що прибуткова частина держбюджету цього року на 80% залежатиме від того, як працюватиме фіскальна модель, ваша зарплата і стимуляція залежатиме від того, з якими темпами і наскільки повно виконуватиметься центральний бюджет”, – заявив прем’єр-міністр Віктор Ющенко, виступаючи на розширеному засіданні колегії Державної податкової адміністрації.

От і знову український прем’єр не знаходить кращого реформаторського рішення, щоб наповнити дірявий бюджет, ніж звернутися до послуг податкової. Варто нагадати, що наслідком таких акцій раніше ставали суттєві проблеми в роботі тих підприємств, які ще намагалися працювати легально, та їхній відхід у “тінь”. Після чого кампанія, з огляду на її безсенсовність, припинялася.

Але до цього ще треба дійти. А наразі Ющенко розповів, що за перший тиждень лютого до держбюджету не надійшло 10,3 млн. грн. планових платежів. “План із надходжень” за цей період у Криму виконано на 90%, у Черкаській області – на 85,1%, у Луганській – на 82%, у Житомирській – на 72%, у Дніпропетровській – на 69%, у Миколаївській – на 50,5%, у місті Києві – на 27,8%. Прем’єр не уточнював, чи тепер податківці у кожному з названих регіонів отримають повну зарплату, а чи урізану – пропорційно недозбираним податкам.
Глава уряду протиставив мотивацію податківців іншій – точці зору платників податків. За його словами, ДПА повинна створити “мотивацію” платити податки.

“Я переконаний: настав час, щоб податкова адміністрація, на повен зріст вийшовши з окопу, сказала: вона ініціює нову політику оподаткування, політику, в якій один із ключових елементів повинен базуватися на широкому розвитку інструментарію мотивації, – хвацько закрутив прем’єр. – Носіями цієї політики повинні стати 10-15 принципів (або інструментів), які в 2000 році необхідно представляти як нові ознаки фіскальної політики”.
Зокрема, Ющенко закликав податківців протягом року не перевіряти тих суб’єктів господарювання, які хоч і мають прострочену заборгованість по платежах до бюджету, але своєчасно сплачують поточні платежі.
Але чи податківцям буде до пошуку мотивації? Щоб закрити 80% бюджету та отримати в повному обсязі зарплату, яка відтепер залежить від результативності перевірок, “трясти” будуть усіх – і насамперед тих, хто платить податки.
От і маєш реформи за Ющенком...

Інформація для роздумів. Місячний посадовий оклад голови ДПАУ з
1 грудня 1999 року встановлено в розмірі 380 грн. (близько 70 доларів), 1-го заступника – 360 грн., заступників голови – 340 грн., інспектора – 170-200 грн., старшого інспектора, оперуповноваженого, експерта – 190-210 грн.



Франція зменшує податки

Наталія СТЕЛЬМАЩУК

ФІСКАЛЬНЕ

У 2001-2003 роках Франція значно скоротить податки – на суму
120–140 мільярдів франків (19-22 мільярдів євро). Урядовий проект зменшення фіскальних навантажень передбачає, що внутрішній валовий продукт країни протягом цього періоду буде рости в середньому на 3% у рік. Дo 2003 року уряд Ліонеля Жоспена має намір скоротити обов’язкові виплати на рахунок держави до рівня 43,7% порівняно з 45,3% минулого року.

Французький міністр з питань економіки та фінансів Крістіан Сотте пообіцяв населенню країни, що публічні податки у Франції будуть збільшуватися значно повільніше, аніж зросатиме валовий продукт. Це, на його думку, може призвести до ситуації, коли завдяки запланованим податковим пільгам країна вже у 2001 році зможе зменшити бюджетний дефіцит до рівня 0,5% ВВП – порівняно з 0,8%, які прогнозують на цей рік.

Франція належить до країн, де податковий тягар – один з найбільших у Європі. Як вважає прем’єр країни Ліонель Жоспен, “функція податків досягла тут своєї межі”. Найбільше мають нагоду скористати зі скорочення податків домашні господарства. Вже цього року буде знижено житловий податок (на 29 мільярдів франків), a згодом – можливо, ще цього року – почнеться ґрунтовна реформа податку на доходи. Вся ця операція має і політичний вимір. Коментатори нагадують, що навесні 2002 року у Франції повинні відбутися президентські та парламентські вибори. І треба щось подарувати населенню до того часу.

Ось як це робиться у Західній Європі. Якщо ж подивитися на проблему податків в українському контексті, у нас “функція податків” давно вже перейшла всі мислимі й немислимі межі. Що ж до “ґрунтовної реформи податкової системи”, її, давно обіцяну нашим Президентом, чекають уже багато років. Та й чого б це нам спішити – попереду ще чотири такі цікаві “реформаторські” роки.

З досьє “Поступу”. Франція:
ВВП – 1464,9 млрд. доларів США.
ВВП на одиницю населення – 24,956 тис. доларів США. Населення – 58,7 млн. (16% населення ЄС). Приріст ВВП – 2,7%. Інфляція – 1,1%.

На що слід звернути увагу:
– Для підприємств із чисельністю працівників понад 20 чоловік цього року набирає чинності 35-годинний робочий тиждень. Керівники підприємств на словах будуть кипіти люттю. Але на практиці ефект від цього заходу буде збалансований скороченням відрахувань на соціальне страхування, сповільненням зростання заробітної плати і вдосконаленням робочих технологій на ринку робочої сили.
– Економіка набере граничної швидкості завдяки швидкому зростанню на основних ринках французького експорту. Інфляція залишиться на низькому рівні. Єдиним “більмом в оці” буде невиліковний структурний дефіцит.
– Термін головування Франції в ЄС розпочнеться у другому півріччі цього року.
– Опір Франції радикальній реформі загальної сільськогосподарської політики може сповільнити процес розширення ЄС.



Україна експортуватиме російську електроенергію

Тарас СМАКУЛА

ПРОЖЕКТИ

Україна має намір взяти участь в австрійсько-німецько-російському консорціумі з експорту російської електроенергії в Західну Європу. З цією метою українська делегація відбула у Німеччину, де керівники НЕК “Укренерго” і ДАТ “Укрінтеренерго”, РАТ “ЄЕС Росії” й консорціуму компаній Verbund (Австрія), Bayernwerk (Німеччина) та RWE AG (Німеччина) планують підписати рамковий меморандум про технічне й економічне обґрунтування експорту, зокрема – будівництва та експлуатацій вставок постійного струму на території України.
Договір міг бути підписаний і раніше. Ще перебуваючи в Москві з метою спробувати розблокувати постачання російської нафти в Україну та узгодити газові борги, прем’єр-міністр України Віктор Ющенко попередньо домовився з головою правління РАТ “ЄЕС Росії” Анатолієм Чубайсом про експорт російської електроенергії на Захід.

Наступні події розгорталися доволі стрімко: візит Чубайса в Київ, його зустріч із Президентом Кучмою, узгодження питання на рівні робочих груп, робота з погашення заборгованості українських споживачів перед РАТ “ЄЕС Росії”.
5 лютого все було готово для підписання відповідного договору.

Але на цьому етапі все й зупинилось. За одними джерелами – через хворобу Ющенка, за іншими – через хворобу Чубайса, усе відклали на невизначений термін.
Як каже представник РАТ “ЄЕС Росії” у Києві Владімір Петряєв, “передова група фахівців РАТ “ЄЕС Росії” прибула в Київ, але з секретаріату компанії надійшов “відбій”.
Тобто після стрімкого злету зацікавленості чи то в Москві, чи то в Києві схаменулися.
“Пропозиції пана Чубайса щодо спорудження на території України вставок постійного струму найменше враховують інтереси України”, – каже голова комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима.

За його словами, вставки постійного струму, які дають змогу експортувати електроенергію в енергосистему європейських країн, потрібні лише Росії. Україна ж має можливість експортувати електроенергію в Західну Європу з так званого “Бурштинського острова”, працюючи паралельно з центральною європейською енергосистемою.

А тому, як вважає Гудима, більш перспективною для Росії буде робота над покращанням цієї частини української енергосистеми. Для цього можна допустити російські компанії до розвитку електричних мереж, систем автоматики, реконструкції українських ТЕС, а також до постачання російського газу на українські ТЕС.
Необхідною умовою для цього є те, щоб заборгованість українських комерційних структур перед РАТ “ЄЕС Росії” за спожиту електроенергію “не використовувалась як аргумент для тиску на Україну”.

Але цей аргумент було використано. А тому відмова України підписувати
5 лютого договір з Чубайсом у Києві та від’їзд української делегації до Кельна свідчать про намагання “пробити” для України кращі, аніж пропонував Чубайс, умови, а якщо й це не вдасться – зарезервувати місце під сонцем на майбутнє.
Інше питання – чи Україні дадуть це зробити.



СВІТ

Німеччина вважає, що представлена нею кандидатура міністра фінансів країни Кайо Кох-Везера на пост нового голови Міжнародного валютного фонду отримає підтримку європейських країн, хоча Франція ще не висловилася з цього приводу. Таку заяву зробила прес-секретар міністерства фінансів Німеччини. Вона зазначила, що з неофіційних каналів у неї є інформація про “зростаючу підтримку” у Франції кандидатури німецького міністра. Директор-розпорядник МВФ Мішель Камдессю залишить свій пост у лютому.
 

Європейська комісія дала дозвіл на злиття французького нафтового концерну Elf-Aquitaine і бельгійської TotalFina. Як повідомив представник комісії, необхідною умовою для злиття є продаж частини виробничих секторів нового спільного концерну у Франції. Якщо злиття відбудеться, то в результаті утвориться четвертий у світі за величиною нафтовий концерн. Число співробітників нового підприємства становитиме 150 тис. чоловік, а біржова вартість – 600 млрд. французьких франків
(90 млрд. євро) при обороті в 50 млрд. євро. На європейському континенті нове підприємство складе серйозну конкуренцію іншим нафтовим гігантам.
 

Philips Petroleum Co. і Chevron Corp. підписали угоду про утворення спільної компанії, яка з’явиться на світ внаслідок злиття їх хімічних підрозділів. Philips і Chevron будуть володіти рівними частками капіталу нової компанії. Головний офіс нафтохімічної компанії, яка поки не має назви, буде знаходитися в Х’юстоні, а загальна чисельність її персоналу становитиме 6000 чоловік. Джим Геллоглі, віце-президент Philips з хімічних продуктів, стане президентом і головним виконавчим директором нової компанії. Її головним фінансовим директором призначений Кент Поттер, віце-президент з фінансів Chevron Overseas Petroleum Inc.
 

Таїландська авіакомпанія Thai Airways International Plc. ухвалила рішення вийти з європейського авіаційного альянсу Star Alliance, який очолює німецька Lufthansa AG. У минулому році оборот таїландської компанії зменшився на 10 млн. дол. через відтік клієнтів до конкурентів. “Ми проконсультувалися у наших фінансових радників з приводу того, чи варто нам залишитися в Star Alliance, чи краще вийти з нього”, – повідомив президент компанії. Радником авіакомпанії, 90% акцій якої знаходяться в держвласності, є швейцарський банк Credit Suisse First Boston. Спочатку планувалося, що учасники Star Alliance зроблять спільну пропозицію про придбання 20% акцій Thai Airways. Тепер же, як передбачають аналітики, Thai Airways збирається перейти від Star Alliance до його конкурента Oneworld, до складу якого входять, зокрема, British Airways Plc і австралійська Qantas Airways Ltd.
 

Виконавчий орган ЄС — Єврокомісія — розпочала розслідування діяльності американської корпорації Microsoft з метою з’ясувати, чи не порушує нова операційна система Windows 2000 антимонопольні закони Євросоюзу. Конкуренти заявляють, що ця система, призначена для використання у сфері бізнесу, спеціально побудована так, щоб легко поєднуватися з іншими програмами Microsoft. Член комісії з питань антимонопольної політики Маріо Монті сказав, що якщо це так, то програми компанії Microsoft  будуть мати дуже значну перевагу перед програмами інших фірм, передає Бі-Бі-Сі. Компанія Microsoft уже звинувачується в США у порушенні антимонопольних законів. Судове переслідування може призвести до розділення компанії.